Gündem & Siyaset

0,69 FAİZLE YENİ EVİM PROJESİ: DEĞECEK Mİ?

16 Ocak tarihi ile birlikte insanlar çılgınlar gibi gayrimenkul bürolarına akın ettiler. Herkes çılgınlar gibi ev bakmaya başladı. Biraz 0.69 faizle yeni evim projesi değecek mi? ‘den bahsedelim.

Başvuru şartları şu şekilde;

  • Üzerinde hiç ev bulunmaması.
  • Son 1 yıl içerisinde ev alınacak olan ilede ikamet ediliyor olması (3.bölge hariç).
  • 5 yıl boyunca satışın olmaması.
  • Son 1 yıl içerisinde konut alınan ilde ev alım satımı yapılmaması.

ÖRNEKLERLE 0,69 FAİZLİ KREDİNİN ÖDEME PLANI

Öncelikle %10 veya isteğe göre daha fazlası peşinat olarak ödenecek.

Sonrası için ise;

500.000 TL 15 yıl vadeli konut kredisini %0,69 faiz oran ile aylık taksit 4.859,43 TL, toplam geri ödeme 874.697,78 TL.

750.000 TL 15 yıl vadeli konut kredisini %0,69 faiz oranı ile aylık taksit 7.289,15 TL, toplam geri ödeme 1.312.046,67 TL.

1.000.000 TL 15 yıl vadeli konut kredisini %0,69 faiz oranı ile aylık taksit 9.718,86 TL toplam geri ödeme 1.749.395,57 TL.

2.000.000 15 yıl vadeli konut kredisini %0,69 faiz oranı ile aylık taksit 19.437,73 TL toplam geri ödeme 3.498.791,13 TL

1 milyon tl üzerinden detaylı bir örnek vermek gerekirse;

Birinci yılda taksit 4 bin 410 TL taksit ödeyecek.

İkinci yılda taksit 5 bin 400 TL olacak

Üçüncü yılda taksit 6 bin 480 TL’ye yükselecek

Dördüncü yılda taksit 10 bin 315 TL’ye çıkacak.

Son 8 yılda taksitler 12 bin 697 TL olacak.

Toplam geri ödenecek tutar 1 milyon 909 bin 570 TL’ye ulaşacak.

Örneklerde görüldüğü gibi neredeyse çekilen kredi tutarı kadar faiz ödeyeceğiz. 1 milyon liralık evi yaklaşık 2 milyon liraya alıyoruz.

PEKİ İŞLER HESAPLANDIĞI GİBİ OLMAZSA!

Evet kabul ediyorum aylık ödeme planı burdan bakınca gayet makul geliyor. Eminim herkes aynı şekilde düşünüyor. İlk sene ödenecek taksit tutarı zaten hali hazırda ev kiralarıyla aynı. İnsanlarda doğal olarak kira vereceğime ev taksiti öderim diyor. E peki sonraki yıllar ne olacak? Evet, bu noktada son 2 senedir alınan yüksek asgari ücret ve memur maaşı zamlarına kanıyor insanlar. Sanılıyor ki önümüzdeki yıllarda da benzer zam oranları alınacak. Doğru, alınabilir. Kimse haksız sayılmaz. Ancak bildiğiniz üzere bu zamlar enflasyona bağlı alınan zamlar. Önümüzdeki yıllarda enflasyon oranlarının bu kadar yüksek olacağını nereden biliyoruz? Ya tahmin ettiğimiz gibi zam alamazsak? Dördüncü sene gelip çattığında aylık hane gelirimiz 20 bin lira ve ödememiz ~13 bin lira. Ve kaldı 11 sene daha. Bu durum yaşantımızdan, sosyal hayatımızdan, aylık market masraflarımızdan kısmamıza neden olacak. Bu da psikoloji bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir. Aile huzurumuzu, düzenimizi, herşeyimizi etkileyebilir. Tabi bunlar birer varsayım, hiç birisi kesin gerçektir demiyorum. Ama bunlar göz önünde bulundurulması gereken etmenler.

0,69 FAİZİN İSLAMİ BOYUTU

Birazda işin inançsal boyutunu ele alalım. Ülkemizde yaklaşık 1 senedir bankalar deli gibi promosyon dağıtıyor. Ve bütün ülke promosyonun haram olup olmadığını tartışmaya başladı. Benimde çevremde söz ettiğim kişilerden olduğu için biliyorum. Çoğu insan bu banka promosyonlarına haram olduğu gerekçesiyle dokunmadı. Ya sadaka olarak değerlendirdi. Ya hiç almadı bankaya bıraktı. Ama aynı kişiler şimdi faizli ev almak için koştura koştura gayrimenkul ofisi, müteahhit veya inşaat firması kovalamaya başladı. Evet 25 bin lira faiz kökenli promosyonu haram olduğu gerekçesiyle kullanmayıp, en düşük evin fiyatı 1 milyon lira olduğunu varsayarsak, yaklaşık 900 bin lira faiz ödemeye razı geliyor. Bu tam bir akıl tutulması gibi değil mi? Acaba faiz yemek haram ama ödemek değil gibi bir inanış mı var ortada? Size bir gerçeği açıklayayım.

Tirmiziden rivayetle, peygamber efendimiz(sav);

“Faiz alanda, verende, bunların şahitleride, katipleride lanetlenmiştir.” buyurmuşlardır.

Hadislerin saptırılabileceğini öne sürenler olur diye, kutsal kitabımızdan da örnekler vereyim;

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız, mevcut faiz alacaklarınızın peşini bırakın, vazgeçin.” (Bakara 278)

“Faiz yiyenler, şeytanın dokunduğu (cin çarpmış) kimse gibi (kabirlerinden) kalkarlar. (Bu ceza:) “Alışveriş de faiz gibidir.” demeleri nedeniyledir. Oysa Allah alışverişi helal, faizi ise haram kılmıştır. Kendisine Rabbinin (faize dair) öğüdü gelip de bu işe son verenin, (faizi bıraktıktan sonra) geriye kalan malı/önceki kazançları onundur. Ve onun durumu (hakkında verilecek hüküm) Allah’adır. Kim de faizli işleme geri dönerse bunlar ateşin ehlidir ve orada ebedî kalacaklardır.” (Bakara 275)

“İnsanların malları artsın diye alıp verdiğiniz faizler, Allah katında artmaz. Allah’ın rızasını umarak verdiğiniz zekâtlar ise, işte kat kat arttırılacak olanlar bunlardır.” (Rûm 39)

Şimdi soruyorum, biz Allah’tan korktuğumuz için haram olan promosyon paralarını yemeyen kişiler miyiz, yoksa Allah’ın kanunlarını, vaatlerini hiçe sayıp ~900 bin liralık faizi ödeyen kişiler miyiz?

Kutsal kitabımızda Allah bize çok açık bir vaatte bulunuyor; Allah rızası için verilen zekatlar kat kat arttırılacak. Acaba biz Allah’a mı güvenmiyoruz? Nedir bu faiz merakımız? 0.69 faizle yeni evim projesi değecek mi?

Eninde, sonunda ölüp gideceğimiz bu dünyada, Allah’a verdiğimiz vaatten cayıp kaybedenlerden olmamıza değecek mi, alacağımız evler?

Bence kendimize sormamız gereken, düşünmemiz gerekenler bunlar.

Sizlerde fikirlerinizi paylaşmak, sormak istediklerinizi sormak, anlatmak istediklerinizi anlatmak için, sitemizde en alttan bulunan «kayıt ol» seçeneğini tıklayıp kayıt olduktan sonra, yazılarımıza yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca instagram hesabımızıda TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN! @komploteoriofficial

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu