Gündem & Siyaset

Tüm Türkiye Sabah Depremle Uyandı: 7.4 Kahramanmaraş Pazarcık Depremi

Türkiye güne 7.4 kahramanmaraş pazarcık depremi ile uyandı. Tarihler 06.02.2023’ü gösterirken, sabaha karşı yaşanan depremde çok sayıda ölü ve yaralının olduğu haber sayfalarında yer aldı. Depremin 10 ilde net bir şekilde hissedildiğinin bildirilmesi ile beraber Tüm valiliklerden, siyasetçilerden, kurumlardan peş peşe açıklamalar geliyor.

Yıkımın Yaşandığı İller;

7.4 şiddetinde ki deprem Maraş dahil Hatay, Adana, Gaziantep, Malatya, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye’de çok sayıda yıkıma sebep oldu. İşte valiliklerden ve kurumlardan gelen açıklamalar.

Maraş Valiliği’nden gelen açıklama

Maraş valisi Ömer Faruk Coşkun; “Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi.” ifadelerini kullandı.

Malatya Valiliği’nden gelen açıklama

Malatya valisi Hulusi Şahin depremin ardından yaptığı açıklamada; “Kentte 140 bina yıkıldı. 420 yaralı var, 23 kişinin enkazdan cesedi çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Gaziantep Valiliği’nden gelen açıklama

Gaziantep valisi Davut Gül; “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Valiliği’nden gelen açıklama

Şanlıurfa valisi Salih Ayhan, “Depremde şu an 17 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı.” açıklamalarında bulundu.

Osmaniye Valiliği’nden gelen açıklama

Osmaniye, çok sayıda binanın yıkıldığı diğer bir ilimiz. Ve Osmaniye valisi Erdinç Yılmaz yaptığı açıklamada; “Kentte 65 binanın yıkıldığını, ilk belirlemelere göre 7 vatandaşımız hayatını kaybetti.” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Valiliği’nden gelen açıklama

Adıyaman valisi Mahmut Çuhadar; “Kent merkezi ve çevre ilçelerde depremin etkisini gösterdiğini, yıkılan binalar var. 28 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda binada hasar var. En az 100 bina yıkıldı.” dedi.

Diyarbakır Valiliği’nen gelen açıklama

Diyarbakır valisi Ali İhsan Su, “Depremde 6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti. 79 vatandaşımız yaralandı.” şeklinde ifadelerini kullandı.

Adana Belediye Başkanın’dan gelen açıklama

Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptığı açıklamada “Biri 17 diğeri 14 katlı olmak üzere ilk belirlemelere göre 3 apartman tamamen yıkıldı. Lütfen vatandaşlarımız yolları boşaltsın.” dedi.

Kilis Valiliği’nden gelen açıklama

Kilis Valiliği’nden yapılan açıklamalarda “Elbeyli ilçesinde ölü ve yaralı bulunmamaktadır. Musabeyli ilçesinde 4 ölü, 10 yaralı bulunmaktadır. Polateli ilçesinde can kaybı yok, 1 yaralı bulunmaktadır. Bir bina yıkılmış olup aramakurtarma çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca ikinci bir emre kadar eğitim ve öğretime ilimiz merkez ve köylerinde ara verilmiştir. Gelişmeler ilerleyen saatlerde ayrıca paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Hatay Valiliği’nden gelen açıklama

Hatay Valisi Rahmi Doğan; “Kentte yıkılan binalar bulunduğunu belirterek, hayatını kaybedenler var, çok sayıda da yaralımız var.” dedi.

Suriyede de Çok Sayıda Ölü Var

Suriye başta olmak üzere bir çok ülkede de depremin şiddeti hissedildi. Ve Suriye’de 100 ölü olduğu geçen haberlerde yer alıyor.

Son 100 yılın en büyük üçüncü depremi

Bu sabah saatlerinde meydana gelen 7.4 şiddetinde ki deprem Türkiye’de son 100 yılda ki en büyük üçüncü deprem olarak kayıtlara geçti. AFAD’a göre 7.4 şiddetinde olarak belirlendi. Ama Kandilli Rasathanesine göre 7.5 şiddetinde olarak belirlendi.

ÇOK CANIMIZ YANDI

Sabah saatlerinde yaşanan bu acı haber hepimizi çok ama çok derinden üzdü. Yüce Allah tüm ölenlerin mekanını cennet eylesin. Yakınlarına sabırlar versin. Yaralılarımıza acil şifaler versin.

Bugün ülkemizde siyaset durdu. Spor durdu, rekabet durdu. Bugün hepimizin tek vücut olup. Deprem bölgelerinde ki tüm dostlarımızın, kardeşlerimizin, abilerimizin, annelerimizin, babalarımızın yaralarını sarma zamanıdır. Bugün Suriyeli, mülteci, Afgan, göçmen Türk, Kürt bitti. Bugün insanlık başladı. Ama yüreği biraz olsun sızlayan herkesi, elinden ne gelirse bölgeye yardım göndermeye davet ediyorum.

Depremin yaşanmadığı bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın, sadece ve sadece empati kurmalarını, rica ediyorum. Aynı şeyler hepimizin başına gelebilirdi ve bu kış günlerinde bir tanecik battaniyeye muhtaç kalabilirdik.

TÜM TÜRKİYE’YE BAŞ SAĞLIĞI VE GEÇMŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM…


Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu