Gündem & Siyaset

Deprem Bölgesine Nasıl Yardım Göderebilirim? Deprem Bölgesine Ne Yardımı Gönderebilirim?

Sabah saatlerinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.4 şiddetinde depremin meydana gelmesi ile birlikte tüm Türkiye ayağa kalktı. Ve vatandaşların akıllarındaki önde gelen sorular şunlar oldu. Deprem bölgesine insani yardım hangi kurumlar yapar? Deprem Bölgesine Ne Yardımı Gönderebilirim? Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalışacağım.

Deprem Bölgesine Ne Yardımı Gönderebilirim?

Malumunuz yoğuk bir soğuk havanın etkisinde olan ülkemiz kış ayında ve depremde evleri yıkılan ve sokakta kalan vatandaşlarımızın en önemli ihtiyaçlarından birisi battaniye, yorgan, kışlık kıyafetler olacaktır.

Bu kadar felaket bir senaryonun arkasından oradaki vatandaşların aklına yemek yemek dahi gelmeyecektir. Gelse bile yemek bulamayacaktır. Bozulmayacak ve uzun süre saklanabilecek kuru gıdalarda yardım için oldukça önemlidir.

Evleri yıkılan vatandaşlarımızın kalacak yeri olmadığı için, kalabilecekleri çadır ve ısınmaları için soba gereklidir. Ayrıca yakacak malzemeleyede ihtiyaç duyulacaktır.

Deprem Bölgesine Nasıl Yardım Göderebilirim?

Deprem bölgesine bizzat arabınıza veya bir kamyona malzemeleri yükleyip yardımlarınızı götürebilirsiniz. Ancak bu söz konusu bölgelerde çok fazla kargaşaya ve yardımların ulaşamamasına kadar götürebilecek seneryolar oluşturabilir. Bu sebeple yardım yapmak iseyen vatandaşlarımızın öncelikle, söz konusu yardımlardan sorumlu kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yardım göndermesini öneriyorum. Çünkü bu kurumlar birbirleri, valilikler ve belediyeler ile koordineli hareket edeceğinden, yardımlar daha zamanında ve yerine gidecektir.

Yardım Göndermek İçin Bazı Kurum ve Kuruluşlar

Bunun için en öncelikli kurum; bulunduğumuz şehrin belediyesidir. Yardımlar çok daha hızlı ve direkt olarak bölgeye gidecektir. Bu konuda belediyelerin haber kaynaklarını, sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz veya direkt beledieye giderek başvurabilirsiniz. Mutlaka sizi yönlendireceklerdir.

AFAD, Kızılay ve İlgili Vakıflar

AFAD, her bölgede hazır bulunan ekipleri ile doğal afetlerde en ön safta mücadele eden bir kurumumuzdur. Kurumun telefon numaralarından ulaşarak neye ihtiyaç olduğu ne gönderilmesi gerektiği, ne eksik olduğu konusunda destek alabilirsiniz.

Kızılay’ın hem insani yardım ekipleri mevcut hemde direkt yaralılara müdahalede bulunacak sağlık ekipleri mevcut. Gıda, barınma, ısınma gibi insani yardımlarınızı yapabileceğiniz gibi kan vererek yaralılara yapılacak ilk müdahelede ekiplere ciddi bir hız kazandırabilir hatta belkide bir can kurtarabilirsiniz.

Bunların haricinde bölgeye yardım göndermek üzere ilgili belediyeler ve valiliklerle koordineli çalışan birçok vakıf mevcut. Bu şekilde kuruluşlar aracılığı ile de yardımlarınızı deprem bölgesine gönderebilirsiniz.

AFAD İletişim ve Hesap Bilgileri

E-Posta : basin.halklailiskiler@afad.gov.tr
Telefon: 0 (312) 258 23 23
Hesap Bilgileri İçin: https://www.afad.gov.tr/depremkampanyasi2

Kızılay İletişim ve Hesap Bilgileri

168 ücretsiz acil çağrı merkezini arayarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.
Hesap Bilgileri İçin: https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/277/afet-tefrisat-bagisi

Bazı Vakıflar’ın İletişim ve Hesap Bilgileri

Haluk Levent’in başkanı olduğu Ahbap Derneği hesap bilgileri;
https://ahbap.org/bagisciol

Şefkateli İnsani Yardım Derneği
https://www.sefkateli.org.tr/tr/hesap-numaralari


Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu