Kişisel Gelişim

Neden Hayal Kırıklığı Yaşarız?

İnsanlar olarak biz sürekli bir şekilde hayal kurarız. Genç, yaşlı farketmeksizin hepimiz hayal kurarız. Ve gerçekleşmemiş hayallerimiz olduğunda ise kaçınılmaz olarak büyük bir hayal kırıklığı yaşarız? Bu yazımızda neden hayal kırıklığı yaşarız? sorusuna cevap bulacağız. Ve çözümleri üzerine fikirlerimizi paylaşacağız.

Hayal Kurmak Hala Bedava

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hepimiz irili, ufaklı hayaller kurarız. Ve gerçekleşmesini bekleriz. Gerçekleşmesi için bazen çok çalışır, çaba gösteririz. Bazen de sadece beklemekle yetiniriz. Bazı hayallerimiz gerçek olur, bazıları ise olmaz.

Size çok ilginç bir şey söyleyeyim mi? Herşeyin para ile satın alındığı günümüzde HAYAL KURMAK HALA BEDAVA.

Hayallerimizin Hiçbir Sınırı Yok

hayallerimizde özgürlük

Hayallerimiz çoğunlukla doğrudan kendimiz ile ilgilidir; örneğin, bir yazılımcı olmak, bir evimizin olması veya aşık olduğumuz kişininde bizi sevmesi gibi. Evet, hayal kurmak öyle birşeydir ki gerçekleşmemiş olsa bile, onu gerçekmiş gibi düşlediğimizde, vücudumuz aynı gerçekmiş gibi tepkiler vermeye başlar. Yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz gibi; aşık olduğumuz kişinin de bize aşık olmasını düşleyerek, onunlar geçirmek istediğimiz an’ların hayalini kurduğumuz zamanlar vücudumuz inanılmaz tepkiler verir. Yani hayal kurmak genellikle bizleri mutlu eder.

Ve size çok daha ilginç bir şey söyleyeyim. HAYALLERİMİZİN HİÇBİR SINIRI YOK. Ev almak gibi gerçekleşmesi mümkün hayaller kurabiliriz. Veya ellerimizi çırparak havalanıp, uçabileceğimiz gibi pek mümkün olmayan hayaller de kurabiliriz.

Hayallerimizde İstenmeyen Son; Hayal Kırıklığı

Yine insana özgü bir durum olan hayal kırıklığıda, hayal kurmanın mutluluğu kadar, mutsuzluğununda olduğunu bizlere hatırlatır. Hayal kırıklığı, gerçekleşeceğini umarak kurduğumuz hayallerin gerçekleşmesi için çabaladıktan sonra, gerçek olmamasından sonra yaşadığımız duygu durumudur. Bu durum bizi ruhsal çöküntüye(depresyon) veya saldırgan(agresyon) olmaya götürebilir. Bu noktadan sonra hayallerimizin gerçekleşmesi için kural dışı istenmeyen davranışlar sergileyebiliriz.

Hayal Kırıklığı Etkilerini Azaltmak Veya Yaşamamak İçin Neler Yapılabilir?

En basit yol hayal kurmamaktır. Hayal kurmazsak, hayal kırıklığıda yaşamamış oluruz. Ama bu, sizinde tahmin edeceğiniz gibi pek mümkün değil.

Diğer bir yol ise, gerçekleşmesi çok kolay olan hayaller kurmak. Ama illa gerçek olacak diye kendimizi şartlamamak kaidesiyle.

En güzel yolu ise gerçekçi olmak koşuluyla dilediğimiz büyüklükte hayal kurmak. Ama henüz yolun başındayken gerçekleşmeme durumunuda göz önünde bulundurarak hayal kurmak. Yani gerçekleşmediğinde şok olup, hayal kırıklığı yaşamak yerine, “ben bunu önceden tahmin etmiştim ve hazırlıklıydım.” diyebilmektir.

En Doğru Karar Ne Olacaktır?

Sizinde farkettiğiniz gibi son seçenek hepsinden daha mantıklı. Ama hayallerimizi bu kadar kırpıp-kesersek, yani rasyonalize edersek; bu sefer olayın tüm heyecanı ortadan kalkar. Günlük yaşantımızda yeterince özgürlükten uzak yaşıyoruz. Başkaları tarafından belirlenmiş alanlar içerisinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Eğer hayallerimizide benzer kalıplara sokarsak, sınırsız özgürlüğümüzün olduğumuz tek yer olan hayallerimizdende feragat etmiş oluruz. Aslında hayalden öte bir hedefe dönüşecektir.

Bu sebeplerden dolayı bence en en en mantıklı karar şudur; kesinlikle hayallerimizi akışına bırakmak ve hayallerimiz gerçek olmasa bile hayal kırıklıklarımızla barışmak. Bunların her birisi insan için olan duygular sonuçta. Yani mutlu olmak hepimizin hakkı tabiki. Ama mutsuz olmak, üzülmekte biz insanlar için var olan bir duygu durumu ve bunları sonuna kadar yaşamalıyız. Bütün bu duygulardan zevk almanın yollarını bulmalıyız kendimizce. Yüce Allah bu dünyada ki herşeyi bizler için yarattı. Üzülmek, gülmek, mutlu olmak, ağlamak hepsinin yeri apayrı güzeldir. Hatta öfke bile güzeldir, yerinde ve zamanında. Yani yanlış yaptığını düşündüğünüz arkadaşınızı defalarca uyarsanızda sizi anlamıyorsa ona öfkelenin, kızın. Ona doğru olanı anlatabilmek için, onu sevdiğiniz için bunun olması gerekir. Bu yanlış birşey değildir.

Allah’ın bizim için var ettiği her türlü duyguyu olgunlukla karşılayıp tadını çıkartmak dileğiyle…

Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu