İnternet & Girişimler

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? Hız Testi Yapabileceğiniz Örnek Siteler Nelerdir?

İnternet artık hayatımızın en önemli parçalarından birisi haline geldi. Hatta ihtiyaçlar hiyerarşisinde sosyal ihtiyaçlarında üzerinde üzerinde ayrı bir yer alması gerektiğini düşünüyorum. Yani internet sosyal bir ihtiyaç gibi gözüküyor. Ama sosyal ihtiyaçtan çok daha ötesi. Özellikle Covid-19 salgınında; iş dünyasında, eğitimde, alışverişte, sohbet etmede, bilgi paylaşımında, araştırmada vb. konularda internetin artık olmazsa olmazımız halini aldığını hepimiz gördük. İşte bu sebeplerden dolayı sadece internetimizin olması yeterli olmayabilir. İnternet hızımızda en az varlığı kadar önem arz ediyor. Bu yazımıda internet hızınızı güvenli yollarla nasıl ölçeceğiz? İnternet hız testi nasıl yapılır? ‘ı anlatıyoruz.

İnternet hızımızın yavaş olmasının bir veya birkaç sebebi olabilir. Örneğin; bilgisayarınızın modeme olan uzaklığı veya kullandığınız ethernet kablosunun boyu veya modem ile aranızda bulunan duvarlar, internet hızınızı etkileyen başlıca sebeplerdir. Bunların yanında diğer kullanıcıların interneti kullanım yoğunluğuda söz konusu hızı etkileyebilir.

İnternet hız testi nasıl yapılı? sorusuna geçmeden önce küçük uyarılar yapmak zorundayız. Daha doğru sonuçları almak için bilgisayarınızın modeminize LAN yani ethernet kablosu ile bağlı olmasında fayda var. Tabi ki wi-fi’den bağlanarakta ortalama bir sonuç alabilirsiniz ama bağlantı sırasında fazla dalgalanma olacağından net bir sonuç yerine ortalama bir veri alırsınız. Ayrıca anti-virüs uygulamalarıda internet hızınızdaki sonuçları etkileyeceğinden kapalı olmasında fayda var.

Şimdi gelelim ücretsiz bir şekilde internet hız testi için kullanabileceğimiz örnek sitelere;

1. Ookla Speedtest ile İnternet Hız Testi

ookla internet hız testi nasıl yapılır

En belirgin ve net sonuçları test etmesiyle ünlü olan ilk sitemiz Ookla Speedtest. Sıradan bir internet kullanıcısının beklentisini rahatlıkla karşılayacak bilgileri sunuyor. Download, upload ve ping hızınızı çok net bir şekilde öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca mobil uygulamasıda mevcut.

2. Fast.com ile İnternet Hız Testi

fast internet hız testi nasıl yapılır

En önemli özelliği sitenin Netflix’e ait olması. Bu ne anlama geliyor? Bağlantınızın Netflix’i “arabelleğe almadan” izlemek istediğiniz film veya dizileri maksimum çözünürlükte izlemek için yeterli olup-olmadığını kontrol etmek için var olan bir site. Twich, facebook gibi platformlarda yayın yapan kullanıcılar için müthiş bir seçenek. Negatif tarafı ise; diğer test sitelerinde olan gelişmiş araçlardan mahrum kalıyorsunuz. En kötüsü ise test için hangi sunucuya bağlanacağınızı seçemiyorsunuz.

3. TürkTelekom ile İnternet Hız Testi

ttnet internet hız testi nasıl yapılır

Türkiye’nin bir numaralı altyapı sağlayıcısı olan TürkTelekom’a aittir. Türkiye’de genellikle Telekom altyapısı kullanıldığı için doğru ve net sonuçlar almak için en güvenilir sitelerden birisidir.

4.Testmy.net ile İnternet Hız Testi

testmy internet hız testi nasıl yapılır

Bu sitenin en güzel avantajlarından birisi; verileri karşılaştırmalı olarak görebiliyoruz. Sadece kullandığınız internet hızı değil; bulunduğunuz şehrin ve ülkenin hızı ile kullandığınız internetin hızını karşılaştırabiliyorsunuz. Bunun yanında Dünya genelinde ki ortalama internet hızı gibi verileri de inceleme fırsatı buluyorsunuz.

5.TürkNet ile İnternet Hız Testi

türknet internet hız testi nasıl yapılır

Türkiye’nin en önemli servis sağlayıcılarından birisi de TürkNet’tir. Oldukça kapsamlı bir hız testi sunuyor. Gerekli olan tüm veriler mevcut; download(indirme), upload(yükleme), ping(gecikme süresi) ve bir çok önemli değeri kolaylıkla görebilirsiniz.

İdeal İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı?

4K video izleme veya yüksek boyutlu dosyaları paylaşma gibi şeyler için minimum 25Mbps download(indirme), 3 Mbps upload(yükleme) hızının olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde TürkTelekomun 1000Mbps’lere kadar ulaşan paketleri mevcut. Ama bu paketler Türkiye’nin birçok yerinde kullanılamaz durumda. Çünkü henüz ülkemizin çoğu bölgesinde yeterli altyapı hizmeti verilmemektedir. Söz konusu hizmet verilse bile paketler çok pahalılar. Genellikle kullanıcılar için hem altyapı hemde fiyatlar konusunda ulaşılabilecek paketler 100Mbps’lik paketlerdir.

Ping Ne Anlama Gelir?

Cihazınızın sunucuya sinyal göndermesi ve sunucudan sinyali geri alması sonucu oluşan gecikmeyi ifade eder. Ve milisaniye cinsinden ölçülür. Buda demek oluyor ki hangi sunucuya bağlandığınızın çok büyük önemi var. Benimde çok sıkıntısını çektiğim bir örnekle durumu sizlere açıklamaya çalışayım. CS-GO oyununun yapımcı şirketi Valve’nin Türkiye sunucuları bulunmamaktadır. Oyuncular genellikle Frankfurt sunucusuna bağlanırlar. Bu sebeple ülkemizde CS-GO oyuncuları genellikle yüksek ping ile oynarlar.

Download Ne Anlama Gelir?

Bir saniyede ne kadar büyüklükte veri indirildiğini gösterir. Örneğin; 100Mbps hız ile saniyede 12,5 MB veri indirilebilirken, 50Mbps hız ile 6,25 MB veri indirilir.

Upload Ne Anlama Gelir?

Yükleme hızı anlamına gelen upload hızı, internet servis sağlayıcılarının sağlamış olduğu karşı yükleme hızıdır. Bu hız youtube’da video izlerken videonun dolduğunu belirten gri renkteki şeritin daha çabuk dolmasını sağlar.

Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu