Bilim & Teknoloji

KOMPLO TEORİ NEDİR?

Komplo Teori, bir olayın veya bir durumun, daha olanaklı ve bilimsel bir çok açıklaması dururken, farklı güdülere sahip, kötücül grupların komplolarına başvurularak açıklanmasıdır. Komplo teoriler, yanlış olduklarını kabul etmeme eğilimindedirler. Söz konusu teoriye ait doğru veya yanlış bulguların eksikliği; teorinin doğru olduğuna bir kanıt olarak yorumlanır. Bu da komplo teorilerin bilimsel kanıt alanından, inanç alanına geçmesine yol açar.

Aslında Hepimiz Komplo Teorisyeniz

Aslında hepimiz günlük yaşantımızda, arkadaşlarımız ile muhhabbet sırasında ortaya sürekli bir komplo teori atarız. Örneğin ilginç bir konu hakkında muhabbet ediyoruz diyelim. Ve birisi çıkıp diyor ki ” Bence, uzaylılar bir gün gelip dünyayı istila edip hepimizi köle yapacak.” Burada yanlışlığı veya doğruluğu kanıtlanamayacak daha doğrusu bulguların çok az olduğu bir teori ortaya atılmıştır ve artık ortamda kim varsa bu söylenene inanıp-inanmamakla alakalı bir sürece girilmiştir. İnanan kişiler bu söylenilenin yanlışlığının kanıtlanamadığından dolayı, olabilir fikri ile beraber yavaş yavaş inanmaya başlar. “Evet, gerçekten bu mümkün” gibi söylemlerle konu sürer gider.

Komplo teori öyle bir kavramdır ki yukarıda örnekte de anlattığım gibi günlük yaşantımızdaki fikirlerimizin nerdeyse büyük çoğunluğunu bu gibi inançsal değerler oluşturur. Aslında bu durumun tamamen insan zihninin çalışma sistemiyle alakalı olduğunu düşünmekteyim.

Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki insan beyni mutlu olabilmek için bir takım hormonlara muhtaçtır. Dopamin,serotanin, endorfin, oksitosin olmak üzere 4 farklı hormon salgılarız. Bu hormonların salgılanabilmesi için bir takım olayların gerçekleşmesi gerekir. Örneğin; heyecan dolu aktiviteler(kayak sporları, yamaç paraşütü vb.) yaptığınız zaman ciddi derecede endorfin hormonu salgılarsınız. Bu sizi fiziksel olarak çok sağlıklı ve zinde hissettirir. İşte insanlığın komplo teorilere düşkünlüğü de tam olarak bununla alakalı bir durum. Uzaylı istilası, zombi salgını sonucu son kalan insan grupları vs. ancak filmlerde görebiliriz. Bu gibi senaryoların gerçek olacağına dair istek ve inanç, zihinlerde ciddi derecede heyecana sebep oluyor. Yani mutluluk hormonlarının salgılanmasına sebep oluyor. Kabul edelim, hepimizin inandığı mutlaka bir iki tane komplo teori vardır. 

Sizlerinde paylaşmak, anlatmak istediğiniz komplo teorileriniz varsa bizimle mutlaka iletişime geçin. Hep birlikte bu çılgın düşüncenize katılıp katılmayacağımıza bakalım.

Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu