Spor & Magazin

LALE ORTA KİMDİR?

MHK(Merkez Hakem Kurulu) başkanı, eski Türk futbolcu, antrenör, futbol hakemi ve akedemisyen olan Lale Orta kimdir?

1 Ocak 1960 İstanbul doğumlu olan Lale Orta, Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü ve ilk kadın futbol hakemidir. Yaklaşık 20 yıl erkek liglerinde futbol hakemliği yapan sayın Orta, profesyonel ve amatör iki bin’e yakın futbol maçı yönetti.

Ayrıca, dünya’da FİFA kokartlı ilk kadın hakemlerden olan Orta 60 da uluslararası maç yönetmiştir.

FUTBOL HAYATI

Türkiye’nin ilk kadın futbol takımı 1973’de kurulan turuncu, siyah renkli formalarıyla Dostluk Spor Kulübüdür. İlk olarak Dostlukspor formasını giyen Lale Orta, takımının kalecisi ve kaptanı olarak maçlara çıkmıştır.

AKADEMİK HAYATI

lale orta

1986 yılında akademik hayatına başlaması ile birlikte, Marmara Üniversitesi İİBF-İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Ama spor tutkusu sayesinde, sonraki yıllarda akademik kariyerin tamamen değişti.

1993 yılında yine aynı üniversitenin Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda “Spor Yönetimi” üzerine yüksek lisansını tamamladı ve 2000 yılına gelindiğinde ise Sağlık Blimleri Enstitüsünde ” Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalında Spor Yönetimi üzerine yaptı.

Futbol konusunda “Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları Üzerine Analitik Bir Yaklaşım” adlı doktora tezi ile birlikte ilk kadın futbol doktoru oldu.

Sonra ki yıllarda İstanbul Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı.

ANTRENÖRLÜK HAYATI

1985 yılında antrenörlük kurslarını birincilikle bitiren Lale Orta, Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü ünvanını aldı. Bununla beraber, aynı zaman diliminde futbol hakemliği eğitimlerinide aldı.

HAKEMLİK HAYATI

Lale Orta, antrenörlükte olduğu gibi futbol hakemliği kariyerine de erkek liglerinde devam etme kararı aldı. Profesyonel olarak birinci, ikinci lig ile beraber üçüncü liglerde de çeşitli futbol maçlarını yöneterek ilk kadın hakem oldu. 1990’da oynanan Galatasaray-Sarıyer maçına sayın Orta ilk önce yardımcı hakem olarak çıktı. Ve bu maç sayın Orta’nın birinci lig seviyesindeki ilk maçıydı. Ama birinci hakem olarak görev aldığı ilk süper lig maçı, 1999 yılında oynanan Sakaryaspor-Ankaragücü maçıdır.

MHK BAŞKANLIĞI

Sabri Çelik ve ekibinin istifa etmesinin ardından Lale Orta yeni Merkez Hakem Kurulu Başkanı oldu.

Kaynakça;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lale_Orta
https://web.archive.org/web/20151220203341/http://www.dostlukspor.com/tarihce/
https://web.archive.org/web/20220201125720/https://www.yenidonem.com.tr/yazarlar/ali-sahin/ilk-kadin-hakem/11451/

Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu