Din

REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ VE YAPILMASI FAYDALI İBADETLER

REGAİB NE DEMEKTİR?


Hadiste ve fıkıhta Regaib, “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel” anlamlarına denmektedir. Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecenin adıdır, Regaib.

REGAİB GECESİNİN ÖNEMİ


Regaib gecesi, duaların geri çevrilmediği 5 geceden birisidir.

REGAİB GECESİNDE YAPILABİLECEK İBADETLER NELERDİR?

  1. Oruç tutmak
  2. Kaza ve nafile namazları kılmak
  3. Kur’an okumak
  4. Dua etmek
  5. Tövbe-İstiğfar etmek
  6. Salavat getirmek
  7. Sadaka vermek
  8. Hamd etmek
  9. Allah’ı çokça zikretmek


Çalışan insanlar için, yukarıdaki ibadetlere göre bir günümüzü şu şekilde planlayabiliriz:
 

Sabah imsaktan önce uyanıp sahurumuzu yapıyoruz. Daha sonrasında sabah namazımızı kılıyoruz. İşe gitmiş olsak dahi namazlarımızı asla aksatmıyoruz. Her namaz sonrası dua ediyoruz zaten, bunu daha istekli yapabiliriz. Tövbe-istiğfar, salavat, hamd etmek, ve zikir’i gün içerisinde, çalışırken yapabiliriz. Eve giderken bir markete, bakkala, fırına uğradığınızda oralarda sadaka kutuları oluyor mutlaka, bir miktar sadaka verebiliriz. Akşam 5 gibi eve geldiğimizi varsayarsak. Akşam ezanı okuyana kadar. Varsa kaza namazı ile yoksa bir miktar Kur’an okuyarak zaman geçirebiliriz. Daha sonra iftar, arkasından akşam namazı ve yatsıya kadar olan sürede yazımızın devamında bahsedeceğemiz Regaib günü nafile namazını kılabiliriz. Daha sonra yatsı namazı ve yatmadan önce de bir miktar Kur’an okuyabiliriz. Böylelikle bütün ibadetlerden faydalanmış oluruz.
 

REGAİB GÜNÜ VE GECESİ İBADETLERİNİ ANLAMAK


İbn Abbas’ı (r.a.) şöyle demişti: “Resulullah Receb ayında bazı yıllarda öyle çok oruç tutardı ki biz; galiba hiç yemeyecek, ayın her gününde oruç tutacak derdik. Bazı yıllarda ise öyle yerdi ki, biz «galiba hiç oruç tutmayacak» derdik.” Aslında burda anlatılmak istenen şudur. Bu ayda veya kandil gününde şu ibadet yapılır, böyle yapılır gibi bir olay yok aslında. Burda önemli olan şu. Yapabildiğimiz kadari gücümüz yettiği kadar bu güzel ve bereketli günü değerlendirmek lazım. Yani bildiğimiz tüm ibadetleri yapabiliriz. Tabi ki bazı özel ibadetler söz konusu, kılınacak olan 12 rekatlık nafile namazı gibi. Ama genel manada önemli olan bol bol ibadet etmek. Ve en önemliside Allah’tan çokça isteyip, dua etmek. Çünkü; “(Ey Rasûlüm!) De ki: Sizin duâ ve niyâzlarınız olmazsa, Rabbim size ne diye değer versin?..” (Furkân, 77)

Allah hepimizin ibadetlerini ve dualarını kabul etsin, inşAllah.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu