Gündem & Siyaset
Trend

Tsunami Nedir?

Tsunami Nedir? Japonya’da 1896 yılında yaklaşık 20 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği “Büyük Meiji Tsunamisi’nden” sonra, Japonların yardım çağrılarıyla dünya dillerine yerleşen “Tsunami”, “liman dalgası” anlamına gelmektedir.

Tsunami Dalgası Nasıl Oluşur?

Tsunami, denizde meydana gelen deprem ile tetiklenen tektonik hareketler(zemin kayması, taban çökmesi vb.) sonucu oluşan dev dalgalara verilen isimdir.

Bir tsunami dalgası onlarca metre yüksekliğe ulaşabiliyor ve kıyıya geldiğinde ise çok ciddi yıkıcı etkileri oluyor.

Depremin olduğu ilk anda tsunami, tek bir dalga ama kısa süre içerisinde çok sayıda dalgaya dönüşerek etrafına yayılmaya başlıyor. Genellikle bu dalgaların ilki çok zayıf olur. Daha sonra şiddetlenerek ilerler.

Bu sebeple, deprem olduktan kısa süre sonra deniz seviyesinde oluşan anormal su seviyesi artışları tsunaminin habercisi oluyor.

Tsunamiyi Neler Tetikler?

Deniz veya okyanus tabanında oluşan tüm tektonik hareketler; yani deprem, heyelan, volkan patlaması gibi olaylar sonucunda, dipte taban çökmesi ve zemin kayması vs. sonucu deniz veya okyanus sularına geçen büyük bir enerji oluşuyor. Söz konusu enerjinin boyutuna bağlı olarak dalganın hızı ve yüksekliği değişkenlik gösteriyor.

Ülkemizde Son Günlerde Yapılan Uyarılar

Ülkemizde son günlerde yaşadığımız felaket seviyesindeki depremler hala son bulmuş değil. Daha dün Hatay/Yayladağı’nda 6.4 şiddetinde bir yenisi daha oldu. Ve bu faylar akdenize kadar uzanıyor. Yani denizin dibinde çok ciddi tektonik hareketler oluyor, olabilir. Kandilli Rasathanesi’nin son 500 deprem listesini incelerseniz göreceksiniz. İskenderun körfezinde de ufak çaplı depremler olmaya başladı. Yüksek şiddette bir deprem sonrası oluşacak yüzey kırılması sonucu tsunami felaketi ile karşı karşıya kalabiliriz. Ki son günlerde Hatay’da deniz seviyesinde ki anormal artışlar ile alakalı haberde görmüştüm. Bu sebeple çıkan tsunami haberlerini ciddiye almamız ve önlem almamız gerek. Umarım böyle bir felaket yaşanmaz. Ve umarım artık depremler son bulur, ülke olarak derin bir nefes alırız.

Kaynakça;
https://tr.wikipedia.org/wiki/Tsunami
https://m.bianet.org/bianet/cevre/51570-tsunami-nedir#:~:text=Tsunami%2C%20deniz%20dibinde%20meydana%20gelen,etkileyen%20dev%20dalgalara%20verilen%20isim.
http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst5.asp

https://ticket.wikimedia.org/otrs/index.pl?Action=AgentTicketZoom&TicketNumber=2006011510003429


Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu