Gündem & Siyaset
Trend

Yüzlerce kişiye ev değil, mezar inşa eden Karaktersiz Müteahhitler

Her şeyden önce biz inananlar için; “kaderin, hayır ve şer’in Allahtan geldiğine” iman esastır. Kısacası başımıza gelen her şey Allah’tandır. Zahirde görünenler tamamen bu Dünya’nın sebepleridir. Şimdi gelelim söz konusu kaderin; sebebi olan müteahhitlere. Yüzlerce kişiye ev değil, mezar inşa eden Karaktersiz Müteahhitler hakkında yazmadan önce, Müteahhit ne demek? Müteahhidin görev ve sorumlulukları nelerdir? Müteahhit nasıl olunur? gibi soruların cevaplarına bakalım.

Müteahhit ne demek?

Kökeni Arapça olan Müteahhit kelimesi, Türkçe’de “taahhüt eden” , yani “bir işi bitirmeye söz veren” anlamına gelmektedir.

Sanırım söz konusu müteahhitler, icra ettikleri meslek hakkında buraya kadar bilgi sahibiler! Çünkü, işi bitirmek konusunda bir problem yaşamıyoruz. Esas problem “müteahhidin görev ve sorumlulukları nelerdir?” sorusuna cevap ararken karşımıza çıkıyor.

Müteahhidin görev ve sorumlulukları nelerdir?

İnşaatın nereye yapılacağını belirleme, gelir-gider bütçesi oluşturma, inşaatta çalışacak elemanların işe alım süreçlerini yönetme gibi inşa sürecinin tamamını üstlenen müteahhitlerin sorumlulukları şunlardır;

 • Bir inşaat projesinin tüm aşamalarını baştan sona planlamak,
 • Fiyat teklifini oluşturabilmek için malzeme, işçilik, makine ve diğer masrafların maliyetini hesaplamak,
 • Maliyetleri azaltmak ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak,
 • Müşterilere sunmak üzere proje takvimi oluşturmak,
 • Mimar veya mühendis gibi diğer meslek profesyonelleriyle birlikte çalışmak,
 • Projenin yasa ve yönetmeliklere uygunluğunu denetlemek,
 • Projenin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak,
 • İşçi güvenliğini temin etmek,
 • İş performansını denetlemek,
 • Ekipman ve araçların zamanında ve uygun bakımının yapıldığından emin olmak,
 • Acil durumlarda müdahale edilmesini sağlamak,
 • Potansiyel müşteriler için teklif hazırlamak,
 • Gerekli yasal izinleri almak,
 • Projeyi tartışmak ve takip toplantılarını planlamak için müşterilerle iletişime geçmek.

Evet, bazı maddeler kırmızı ile belirtildi. Çünkü, özellikle bu maddelerin üzerine gideceğiz ki bizdeki müteahhitleri daha yakından tanıyalım.

Maliyetleri azaltmak ve verimliliği en üst düzeye çıkartmak;

Bizdeki müteahhitlerin, bu sorumluluklarından anladıkları şey; “malzemeden çalmak ve insan hayatının önemsizliğini en üst düzeye çıkartmak.” Maalesef durum bundan ibaret.

Ben bir müteahhit değilim. Ama “maliyetleri azaltmak nedir?” diye düşündüğümde şu sonuca varıyorum. Kullanılan malzemeleri daha ucuza temin etmek, işçi maliyetlerini en aza indirmek vs. Yani “saatlik 500 liraya çalışırım” diyen bir işçinin yanında, “hayır ben 400 liraya çalışırım” diyen bir işçi varsa, 400 liraya çalışan işçiyi çalıştırırsın. Maliyeti düşürmek böyle bir şey olsa gerek. Kullanılması gereken kum yerine, deniz kumu kullanmak değil. Ama maalesef bizde ki müteahhtiler deniz kumu kullanırlar. Sadece deniz kumu ile de bitmiyor tabi. Normalde kullanması gereken çelik miktarından da kısarsa gerçekten maliyetleri düşürmüş olur.

Projenin yasa ve yönetmeliklere uygunluğunu denetlemek;

Evet! Maliyetleri düştüğüne göre; oradan kısılan paranın bir yerlere akması lazım, değil mi?

Yukarıda bahsettiğim maliyetleri azaltma tekniğiyle elde edilen “giderden kar”, gerekli evrak sürecinin onaylanması veya hızlanması adına diğer karakter yoksunları için kullanılıyor. Tekrar söylüyorum ben bir müteahhit değilim, bütün bu süreci teknik olarak anlatamıyorum. Kendi anladığım dilde, bildiğim gibi yorumluyorum.

Aslında müteahhitler için ortada bir kar olmamış oluyor farkında mısınız? Yani diğer karaktersizlere para aktarmasa ve maliyeti azaltmayıp adam akıllı yapsa yine aynı karı elde edecek. Olayı çok basit düşünüyorum, tabi ki de ufakta olsa fazla kar ediyordur. Ancak şuraya gelmek istiyorum. Müteahhitten önce burada esas sorumlu bence, müteahhit’e bu yolu açan diğer karaktersizler. Diğer karaktersizlerin kim olduklarını bilmiyorum, bu bir belediye başkanı olabilir, bir meclis üyesi olabilir. Sonuç olarak bu sürece katkı sağlayan, herhangi bir siyasi makamı işgal eden karaktersiz. Bu diğer karaktersizler, bu haysiyetsiz “imar kardeşliği” ‘ne karşı bir duruş gösterseler. Karaktersiz müteahhit olur, gerçek müteahhit.

Müteahhit nasıl olunur?

Literatürde, müteahhit olmak için herhangi bir diplomaya ihtiyaç yok. Yani çok basit şartları sağladıktan sonra herkes müteahhit olabilir. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın il müdürlüklerine veya müteahhitlik sertifika programı veren üniversitelere giderek “yeterlilik belgesi” aldıktan sonra müteahhit olunuyor.

Bütün bunların kök nedeni nedir?

Kısacası müteahhitlik ile alakalı tüm bu hikaye yani inşaat(yapı) süreci; hiçbir ahlaki değerin önemsenmediği, sadece para kazanmak üzerine kurulu olduğu için binalarımız en ufak bir sarsıntıda enkaza dönüyor. Şunu da belirtmeliyim, bu yazdıklarım gerçekten karaktersiz olanlar için. Yoksa bu işi gerçekten hakkını vererek yapan, dürüs ve namuslu müteahhitler yok mu? Elbette varlar ve Allah onlardan razı olsun.

Şu an gündemimiz müteahhitler olduğu için bunları konuşyoruz, evet. Ama aslında sorun bunlardan çok daha fazla. Malesef bizim ülkemizde her sektörde bu tip insanlar mevcut. Yani eğitimini tamamlamış veya yarım bırakmış veya hiç eğitim almamış her türden insanımız, iş hayatına atılıyorlar fakat kimse tam olarak sevdiği işi yapmıyor. Bu sebeple; “işimi düzgün yapayım, en iyisi ben olayım” mantığından tamamen uzak, “aman ben paramı alayım da gerisi önemli değil” diyen insanlar var. Bu gerçekten çok üzücü bir durum.

İşin özü herkesin, hep konuştuğu ve bildiği bir durum aslında. Toplumun çoğunluğu, çocuklarını garanti para kazanabileceği veya maaşı yüksek diyerek çocukarının mesleklerini(geleceklerini) belirliyorlar. Çocuk belkide edebiyat okumak istiyor, belki de mükemmel bir yazar olacak. Ama çocuk hevesinin olmadığı bambaşka bölüme yönlendiriliyor. Zoraki olarak doktor yapılan bu çocuk işini sevmeden yapacağı için belkide bir çok hastanın ölmesine sebep olacak. Bakın dikkat ettiyseniz müteahhitlerle ne kadar benzer olay. İşin özünde para olduğu için ahlaktan, dürüstlükten ve buna benzer bir çok değerden uzak insanlar türedi toplumda.

Sonuç

Sonuç olarak, şu an yaşanılan felaketlerden dolayı müteahhitlere yoğunlaştık farkındayım. Ama bunlardanda önce toplum olarak, devlet olarak sorgulamamız gereken, düzeltmemiz gerek o kadar çok konu var ki. Bu günler geçtikten sonra çok acil bir şekilde toplumdaki bu gibi sorunların tespit edilip, çözümler bulunması gerekli olduğunu düşünüyorum.


Bizlere destek olmak ve içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen instagram hesabımızı takip ediniz.

Sitemizde bulunan rastgele yazımıza gitmek için tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu